Liu he ba fa מכונה לעתים גם "Water Style" או "Water Boxing", והיא אכן קשורה קשר הדוק עם יסוד המים (מבחינת "חמשת האלמנטים" הסיניים). לעניין זה ישנם רבדים רבים, והוא נמצא בלב הפילוסופיה של השיטה.


המים הם החומר הרך  והגמיש ביותר בטבע. עם זאת, כפי שאומר לאו- צה בספרו  tao te ching , "אין דבר שישווה להם בהכנעת הקשה והחזק". 

המים זורמים ומשתנים כל העת, ולכך יש ביטוי בשיטה הן באינטגרציה של עבודת המפרקים המאפשרת לגוף להימצא בשינוי צורה מתמיד, והן ביכולת המנטאלית (והאנרגטית) להגיב לשינויים המתרחשים בסביבה ולשנות טקטיקה. 
כאשר הגוף וה-mind מאורגנים בצורה הרמונית, התנועה היא עגולה ואפשר לשבור בכל רגע ולשנות כיוון. כל תנועה עוברת דרך המרכז, ולמעשה כל תנועה עוברת דרך טרנספורמציה. זה גורם לתנועה להיראות רכה וזורמת מאוד, על אף שיש כוח אימתני מאחוריה. 
כמו כן, בתבנית של ה- Lu He Ba Fa מוצאים תנועות רבות בעלות אופי של גל או נחשול מתנפץ, תוך שינויי קצב.

אספקט נוסף של המים הוא שהם חסרי אמביציה. התנועה נובעת מתוכם  כתגובה להשפעות והכוחות הפועלים עליהם. 

בטאואיזם המים מסמלים התמזגות של האדם עם החוץ, emptiness , חוויה לא-אישית של ה"אני" (selflessness). 
בהתנהלות מול יריב או בתוך סיטואציה, עניין זה בא לידי ביטוי באסטרטגיה של "אי-התערבות". השם עשוי להיות מטעה: ההתמזגות של האדם עם החוץ (הסיטואציה) אין פירושה להפקיר את עצמך לחסדי משהו או מישהו, אלא להיפך: לקיחת אחריות מקסימלית על המצב, מתוך הבנה מלאה שלו ומתוך אובייקטיביות ועירנות. כך, ברגע שמתקבלת החלטה לפעול, אפשר לפעול מתוך שלמות עצמית ובאופן מיידי.

יסוד המים בפילוסופיה הסינית הוא הפאזה בה מתרחשת בחושך הצמיחה הפנימית, או המקום בו מתחילה התנועה בטרם היא נראית כלפי חוץ. הוא מייצג תהליכים המתרחשים מתחת לפני השטח, סמויים מן העין, לדוגמה עונת החורף, או תקופת העיבור, בהם מתרחשים תהליכים מסתוריים ובלתי נראים של תנועה ושינוי צורה. נקודות אלה רומזות על המקום הרב שיש לעבודה האנרגטית והרוחנית בשיטה זו.

לבסוף, המים הם יסוד כל החיים, והם בסיס ההזנה וההתפתחות של כל החי והצומח (ביחד עם אור השמש, האש). 
הם מסמלים גם מאגר של אנרגיה, תמצית אצורה , הן במשמעות של זרע או עובר (המכילים את התורשה ואת התמצית האנרגטית של היצור), והן מבחינת המקום בגוף בו נשמרת התמצית ומאוחסנות הרזרבות העמוקות (הכליות). מאגר זה הינו התשתית הויטאלית ארוכת- הטווח של האדם, ומצבה משפיע על כל תפקודיו. 

אפשר לומר, בהקשר הזה, ש-LHBF היא "אסטרטגיה לניהול משאבים". 
המשאבים הם פיזיים ואנרגטיים מחד, אך עוד יותר מכך - צבירה של ניסיון וידע, שהם מאגר האנרגיה האמיתי של האדם. באמצעותם הוא יכול להבחין באפשרויות או הנתיבים הקיימים, והאפשרות לבחור בנתיב הקל או הזמין משמעותה חיסכון באנרגיה.

 

 

אלמנט המים

המרכז לאומנות טאי צ'י - Liu He Ba Fa

זורם כמים, עוצמתי כגלי הים

טאי צ'י-Liu He Ba Fa

אומנות לחימה סינית עתיקה

 

חיבור מרתק בין עקרונות הקונג פו, הרפואה הסינית והטאואיזם. פיתוח איזון וחוסן פנימי, זריזות וקואורדינציה

 

לריכוז פנימי, למודעות אישית, לשליטה והכרת הגוף

טל: 054-9990704

המרכז לאומנויות טאי צ'י - Liu He Ba Fa

מאמרים נוספים

054-9990704